Konec manipulace v Čechách?

Manipulace je jedno z velkých témat nejen současné doby, ale celého našeho bytí lidského. No jo, jenže vesmírné řízení transformace si řeklo, že už bylo dost manipulace, již není pro tento starý vzor komunikace prostor, takže se nyní zvědomuje, zviditelňuje a ukazuje ve své celé "kráse" a my ji můžeme konečně vyléčit.

Mně se dokonce stalo, že jsem jednu mou úžasnou kamarádku musela na čas opustit, protože její manipulace se natolik zvědomila, že jsem neunesla její tlaky a podoby. A i když mě kamarádka občas chybí, cítím, že potřebuje nyní čas sama pro sebe a své vlastní zpracování tohoto obrovského tématu.

Nebude to mít jednoduché, protože je to dědictví z celé naší ženské linie rodu a její milovaná maminka je toho dokonalým příkladem - zrcadlem. Předávání manipulace z maminky na dceru je jedním z nejčastějších případů. Asi to známe mnohé z nás. Synové to většinou nepřebírají, ti to zažívají a musí se s tím poprat po svém, a najít v sobě své hranice a říci včas NE. Ale bohužel dcery jsou ty, které tyto vzorce přebírají a časem i žijou dál - tzv. přenášejí.

Pro muže je manželka, partnerka manipulátorka taky velice náročná lekce. Většinou je vedle takové ženy velmi silný muž, aby to unesl, ale i ten časem podléhá a buď utíká do jiného vztahu, nebo k nějakému úniku ve formě různých sportů, ale i například k alkoholu.

Ale tyto příklady nejsou důvodem hledat viníka. Viník neexistuje, je to "zakletí" rodu, generační problém, který vede i několik generací nazpět. Důležité je si to uvědomit, že jsem ten případ a začít to řešit. Hledat cestu ven. Kdo si toto přizná, je pro mě hrdina a jeho odvaha v tomto případě nezná mezí. Držím palce všem, kteří prohlédnou a chtějí z této cesty vystoupit a vstoupit na cestu vlastního sebevědomí a sebehodnoty.

Manipulátor bohužel neví, že koná něco špatného, on vidí jen výsledek, které mu jeho "chytré" jednání, které myslí "dobře" přineslo. Jeho touha po tom, aby bylo po jeho, jeho přesvědčení, že on ví nejlépe, jak má kdo žít, co má kdo říkat, konat, myslet si a jaký má kdo být, je neúprosná a přesvědčit ho o tom, že každý má právo na to, být jaký chce, a že má všechny respektovat takové, jací jsou, není podstatou tohoto článku, protože na to si musí každý manipulátor přijít sám.

Tento článek je o tom, jak manipulátora poznat a vymezit se vůči jeho manipulacím. Ukončit tento věčný koloběh a nastavit si vlastní hranice, které manipulátor nepřekročí, a tím mu dáme šanci, aby si uvědomil vlastní konání a chtěl ho změnit. A já věřím, že to lze a dokonce, že nyní nastala doba k této nápravě starého vzorce.

A jak vyléčit společnost, rodinu a blízké přátelé z manipulátorství?

Za prvé, vy sami se vůči manipulátorům vymezte. To je vaše role z hlediska vaší sebeúcty a vašich vlastních hranic. Ale jinak je to vše, co byste měli dělat, protože toto si dotyčný manipulátor vybral jako své téma, a není vaším úkolem žít cizí dramata, nebo někoho předělávat. Ale už samotným vymezením se manipulátor začne ptát sám sebe, co se děje? Proč jeho předchozí techniky, nyní nefungují?

Pokud nastane tato reakce, je to skvělé, brzy nastane příležitost či možnost v případě, že se dotyčný zeptá, upřímně říci, co vám vadí, a kde cítíte tlaky. Pokud nenastane tento dotaz, neřešte to, prostě potřebuje ještě čas.

Pokud se to týká někoho hodně blízkého - třeba manželky či maminky, tam radím to samé. Vymezit se, držet si pevně své hranice a stát si za svým. Je to lekce pro vás, manipulátor vás rychle naučí vlastnímu sebevědomí a vlastní hodnoty. Pak už je to na něm, aby pochopil, že tudy již cesta nevede, a pokud chce vztah udržet, musí změnit sám sebe, svůj postoj.

Věřte, že nejde o žádné vyhrocené situace, jde o to, se ze všeho, co vám do života přijde, poučit, něco nového se naučit, někam se posunout. Když tuto lekci vyřešíte, uvidíte, že již stejná nepřijde.

Nenechte sebou manipulovat, pomůžete tím nejen sobě, ale i manipulátorovi, kterému nyní Vesmír každou takovou manipulaci pěkně vrátí. A rychleji, než se naděje.

Druhů a stylů manipulace je nespočet, toto téma je velice široké na jeden malý článek, ale cílem tohoto textu je si manipulaci a její existenci aspoň uvědomit, zviditelnit ji a začít ji řešit u sebe. Tak je jediná šance něco změnit u celé společnosti. Zasadit semínko do kolektivního vědomí:)